Kultura i sztuka

Sony World Photography Awards 2013: znamy finalistów w kategoriach profesjonalnych i otwartych

World Photography Organisation opublikowało listę finalistów konkursu Sony World Photography Awards 2013 w kategoriach profesjonalnych, otwartych i dla młodzieży.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 122 000 prac ze 170 krajów. Jury wyróżniło wśród nich te, które cechowały się szczególnie wysoką jakością, oryginalnością i duchem nowoczesności. Tematyka zdjęć była bardzo szeroka i obejmowała zarówno poruszające obrazy z wojny domowej w Syrii, jak i kampanię prezydencką Baracka Obamy; kameralne studium Kabulczyków udających się do kina i dowcipne ujęcia świata zwierząt.

Wyróżnione prace pozwalają spojrzeć na 2012 rok z unikatowej perspektywy najbardziej uznanych i doskonale zapowiadających się talentów fotograficznych. W gronie finalistów po raz kolejny znaleźli się Javier Arcenillas (Hiszpania), Robin Hammond (Nowa Zelandia) i Paolo Pellegrin (Włochy). Pojawiły się również nowe nazwiska: Ed Kashi (USA), Andrea Gjestvang (Norwegia) i inne.

Przewodniczącą Honorowego Komitetu Sędziowskiego, który dokonał wyboru finalistów w kategorii profesjonalnej, była Catherine Chermayeff, dyrektor ds. projektów specjalnych w agencji Magnum Photos. — To były niezwykle ożywcze trzy dni, pełne gorących, zaciętych dyskusji —mówi Catherine Chermayeff. — Wydaje mi się, że początkowo wszyscy jurorzy czuli się nieco przytłoczeni, ale nim upłynęły trzy dni, grupy oceniające poszczególne kategorie z dumą i przekonaniem prezentowały finałowe prace, pozwalając innym znaleźć w nich zaskakująco silny potencjał.

— World Photography Organisation pragnie odkrywać największe współczesne talenty fotograficzne z całego świata —dodaje Astrid Merget, dyrektor kreatywny World Photography Organisation. — Prace tegorocznych finalistów wyraźnie pokazują, że jest ich wiele, i jak co roku będziemy chcieli zaprezentować ich osiągnięcia na całym świecie.

Prace wszystkich tegorocznych finalistów będzie można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja 2013 roku w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2013. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2013.

Nazwiska zwycięzców w kategoriach otwartych i młodzieżowych zostaną podane 19 marca.

Zwycięzców w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywcę nagrody L’Iris D’Or i tytułu Fotografa Roku Sony World Photography Awards poznamy 25 kwietnia, podczas wieczoru galowego w Londynie. Zdobywca głównej nagrody L’Iris d’Or otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów USA. Nagrodą dla Fotografa Roku w kategorii otwartej będzie 5 tysięcy dolarów USA. Wszyscy laureaci, w tym zwycięzcy poszczególnych kategorii, otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony.

LAUREACI i FINALIŚCI

KONKURS DLA ZAWODOWCÓW

Honorowy Komitet Sędziowski

Przewodnicząca: Catherine Chermayeff (USA), dyrektor ds. projektów specjalnych w agencji Magnum Photos

Członkowie: Edmund Clark (Wielka Brytania) fotografik; Tim Paton (Wielka Brytania), dyrektor zarządzający agencji fotograficznej Balcony Jump; Francesca Sears (Wielka Brytania), dyrektor działu Panos Profile agencji fotograficznej i Monica Suder (Niemcy), konsultantka i instruktorka fotografii

Sędziowie uzupełniający: Juana de Aizpuru (Hiszpania), dyrektor Galerii Juana de Aizpuru; Chien-Chi Chang (Tajwan), agencja fotograficzna Magnum; Brandei Estes (Francja), wicedyrektor galerii Nelson Freeman; Macduff Everton (USA), fotografik; Caroline Metcalfe (Wielka Brytania), dyrektor działu fotograficznego miesięcznika „Condé Nast Traveller”; (Wielka Brytania), redaktor ds. zamówień wydawnictwa Thames & Hudson i Fiona Shields (Wielka Brytania), fotoedytor dziennika „Guardian”.

Tworząc listę finalistów, jurorzy mieli za zadanie wybrać od 3 do 10 fotografów w każdej z kategorii. Oceniana była całość materiału zgłoszonego przez autora do danej kategorii, czyli od 3 do 10 zdjęć. Wszystkie zdjęcia musiały być wykonane bądź pierwszy raz opublikowane w 2012 roku. Spośród laureatów jury wybierze po jednym zwycięzcy każdej kategorii. Nazwiska zwycięzców poznamy 25 kwietnia 2013 r.

*Lista fotografów jest uporządkowana alfabetycznie.

Architektura

Laureaci

• Fabrice Fouillet, Francja

• Reinis Hofmanis, Łotwa

• Christof Pluemacher, Niemcy

Finaliści

• Dilip Bhatia, Indie

• Yannic Bartolozzi, Szwajcaria

• André Ferreira, Brazylia

• Julia Anna Gospodarou, Grecja

 

Kultura i sztuka

Laureaci

• Myriam Meloni, Włochy

• Niccolo Rastrelli, Włochy

• Danish Siddiqui, Indie

Finaliści

• Yannick Cormier, Francja

• Fausto Podavini, Włochy

• Daniele Tamagni, Włochy

 

Kampania reklamowa

Laureaci

• Christian Aslund, Szwecja

• Spencer Murphy, Wielka Brytania

• Scout Tufankjian, USA

Finaliści

• Satirat Damampai, Tajlandia

• Tomoe Hayakawa, Japonia

• Kelly Hesburn, USA

• Andreas Meichsner, Niemcy

• Tine Poppe, Norwegia

• F. Scott Schafer, USA

• Michael Schnabel, Niemcy

 

Fotografia konceptualna

Laureaci

• Edurne Aguinaga, Wielka Brytania

• Florian Ruiz, Francja

• Roman Pyatkovka, Ukraina

Finaliści

• Julia Borissova, Rosja

• Maia Flore, Francja

• Gail Albert Halana, USA

• Jenny Magruder, USA

• Sergey Varaksin, Rosja

 

Wydarzenia bieżące

Laureaci

• Manuel Brabo, Hiszpania

• Paolo Pellegrin, Włochy

• Ilya Pitalev, Rosja

Finaliści

• Fabio Bucciarelli, Włochy

• Colin Delfosse, Belgia

• Ed Kashi, USA

• Andrew Lubimov, Ukraina

• Angelos Tzortzinis, Grecja

• Oliver Weiken, Niemcy

• Alexander Junior Zemlianichenko, Rosja

 

Współczesność

Laureaci

• Valerio, Bispuri, Włochy

• Samuel James, USA

• Daesung Lee, Korea Płd.

Finaliści

• Javier Arcenillas, Hiszpania

• Adam Dean, Wielka Brytania

• Robin Hammond, Nowa Zelandia

• Justin Jin, Hongkong

• Peter Muller, USA

• Altaf Qadri, Indie

 

Moda i uroda

Laureaci

• Thierry Bouët, Francja

• Alice Pavesi, Włochy

• Klaus Thymann, Dania

Finaliści

• Rory Carnegie, Wielka Brytania

• Rafał Milach, Polska

• Filippo Mutani, Włochy

• Meeghan Ogilvie, Kanada

• Dominik Tarabański, Polska

 

Krajobraz

Laureaci

• Regis Boileau, Francja

• Arjen Schmitz, Holandia

• Nenad Slijic, Chorwacja

Finaliści

• Sandra Herd, Australia

• Li Fan, Chiny

• Bernhard Winkler, Niemcy

• Kechun Zhang, Chiny

 

Styl życia

Laureaci

• Alice Caputo, Włochy

• Fausto Podavini, Włochy

• Kuni Takahashi, Japonia

Finaliści

• Aleksey Myakishev, Rosja

• Mohammad Rakibul Hasan, Bangladesz

 

Natura i dzika przyroda

Laureaci

• Hudson Garcia, Brazylia

• Ernest Goh, Singapur

• Satoru Kondo, Japonia

Finaliści

• Regis Boileau, Francja

• Walter Fogel, Niemcy

• Mehmet Karaca, Turcja

• Jose Ramon Moreno, Hiszpania

 

Ludzie

Laureaci

• Balazs Gardi, Węgry

• Andrea Gjestvang, Norwegia

• Pete Muller, USA

Finaliści

• Adam Dean, Wielka Brytania

• Ivan Kashinsky, Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

• Jacek Świerczyński, Polska

• Michela Taeggi, Włochy

• Paul Wenham-Clarke, Wielka Brytania

• Lisa Whiltse, USA

 

Portret

Finaliści

• Marcco Ceccaroni, Włochy

• Maxim Dondyuk, Ukraina

• Li Fan, Chiny

• Jens Juul, Dania

• Davide Monteleone, Włochy

• Agnieszka Rayss, Polska

 

Sport

Laureaci

• Isabela Pacini, Niemcy

• Ryan Pierse, Australia

• Adam Pretty, Australia

Finaliści

• Fernando Borges, Brazylia

• Michael Löwa, Niemcy

• Yusuke Murata, Japonia

• Alma Photos, Włochy

• Vilhelm Stokstad, Szwecja

• Rob van Thienen, Belgia

• Robin Utrecht, Holandia

 

Martwa natura

Finaliści

• Rastislav Čambal, Czechy

• Vanessa Colareta, Peru

• Nick Todak, USA

 

Podróż

Laureaci

• Daniel Duart, Hiszpania

• Johannes Heuckeroth, Niemcy

• Gali Tibbon, Izrael

Finaliści

• Matteo Butturini, Włochy

• Agurtxane Concellon, Norwegia

• Kelly Hesburn, USA

• Val Proudkii, USA

 

Konkurs otwarty

Komitet Sędziowski

Przewodniczący: Damien Demolder (Wielka Brytania), redaktor magazynu „Amateur Photographer”

Sędziowie uzupełniający: Astrid Merget, dyrektor kreatywny World Photography Organisation

Jurorzy mogli wybrać do 10 finałowych obrazów w każdej kategorii. Oceniane były pojedyncze zdjęcia, obowiązkowo wykonane w 2012 roku. Jury wybierze po jednym zwycięzcy każdej kategorii. Nazwiska zwycięzców poznamy 19 marca 2013 r. Zwycięzca całego konkursu otwartego zostanie ogłoszony 25 kwietnia.

Architektura

• Martina Biccheri, Włochy

• Flavio D'Aquino, Włochy

• István Forgács, Węgry

• Ralph Gräf, Niemcy

• Paweł Karasiński, Polska

• Igor Krieg, Niemcy

• Peter Mysticdidge Plorin, Niemcy

• Jens Oliver Klaffs, Niemcy

• Max van Son, Holandia

Алексей Скрипин, Rosja

 

Kultura i sztuka

• Mohdfaridzazhar Azhar, Malezja

• Dibyendu Dey Choudhury, Indie

• Arup Ghosh, Indie

• Jessica Hetke, Niemcy

• Hg Chai Hock, Singapur

• Fahmy Husain, Indonezja

• Anurag Kumar, Indie

• Chen Long Wen, Malezja

• Mohammad reza Masoumi, Iran

• Gilbert Yu, Hongkong

 

Po retuszu

• Gerhard Burger, Niemcy

• Danny Cohen, Australia

• Michał Giedrojc, Polska

• Samad Ghorbanzadeh, Iran

• Michel Lagarde, Francja

• Hoang Hiep Nguyen , Wietnam

• Nina Piatrouskaya, Białoruś

• Christine Simpson, Irlandia

• Victoria Panasenko, Ukraina

• Chanhoe Kim, Korea

 

Słabe światło

• Elmar Akhmetov, Kazachstan

• Tatjana Bachmistova, Litwa

• Harry Fisch, Hiszpania

• Yi-Hsien Lee, Tajwan

• Torsten Muehlbacher, Austria

• Manish Patel, Wielka Brytania

• Chris Round, Australia

• Cemil Seyis, Turcja

• Tino Solomon, Wielka Brytania

 

Natura i dzika przyroda

• Marek Andrzejewski, Polska

• Roberto Bettacchi, Włochy

• Peter Delaney, RPA

• Frederick van Heerden, RPA

• Krasimir Matarov, Bułgaria

• John Matzick, USA

• Hiep Nguyen Hoang, Wietnam

• Petar Sabol, Chorwacja

• Ricardo Venerando, Brazylia

• Christian Vizl, Meksyk

 

Panorama

• Luca Benini, Włochy

• Florian Breuer, RPA

• Jason Hipp, USA

• Konrad Lenz, Niemcy

• Fabricio Pretti, Wielka Brytania

• Anatoly Rudakov, Niemcy

• Michael Schulze, Niemcy

• Christian Stangl, Austria

• Paweł Uchorczak, Polska

• Yeow Kwang Yeo, Singapur

 

Ludzie

• Ahmad Al Rikaby, Wielka Brytania

• Ali Asadi, Iran

• Miguel Candela, Hiszpania

• Karolina Grabowska, Polska

• Paolo Mezzera, Włochy

• Reza Nezamdust, Iran

• Louise Porter, USA

• Roman Shalenkin, Rosja

• Natalia Wiernik, Polska

• Tadahiko Hisatomi, Japonia

 

Uśmiech

• Abhijit Dey, Indie

• Eleri Griffiths, Wielka Brytania

• Madhabendu Hensh, Indie

• Huu Hung Truong, Wietnam

• Mac Kwan, Chiny

• Dinh Manh Tai, Wietnam

• Paulo Mittelman, Brazylia

• Sandipan Mukherjee, Indie

• Nick Riley, Wielka Brytania

• Bogusława Trela, Polska

 

Ułamek sekundy

• Ata Mohammad Adnan, Bangladesz

• Gregory Bogaert, Belgia

• Massimo Ferrero, Włochy

• Matías Gálvez, Chile

• Nicola Genchi, Włochy

• Tamás Nagy, Włochy

• Fabian Oefner, Szwajcaria

• Barbara Roppo, Włochy

• Markus Reugels, Niemcy

• Kazi Riasat Alve, Bangladesz

 

Podróż

• Peyman Bordbar, Iran

• Andrey Ermolaev Rosja x 2

• Manny Fajutag, Filipiny

• Maciej Grzegorzek, Polska

• Maciej Makowski, Polska

• Hajdu Tamas, Rumunia

• Nathan Wills, Australia

• Елена Мозговая, Ukraina

• Artem Zhushman, Rosja

 

Konkurs dla młodzieży

Zdjęcia do tego konkursu mogą zgłaszać osoby w wieku do 20 lat. Oceny nadesłanych prac dokonuje World Photography Organisation.

Kultura

• Biswajit Biswas, Bangladesz

• Ilia Filin, Węgry

• Achilleas Georgallidis, Grecja

• Abdelrhman Hussein, Egipt

• Yusuf Kadermia, USA

• Julia Merrick, Australia

• Toby Pickard, Wielka Brytania

• Fyodor Telkov, Rosja x 2

 

Środowisko naturalne

• Anders Austrheim, Norwegia

• Henrik Follesø Egeland, Norwegia

• Robert Gifford, Wielka Brytania

• Galina Kapitonova, Rosja

• Lior Kestenberg, Izrael

• Ramin Krause, Niemcy

• Joe Stockdale, Wielka Brytania

• Marin Sušlić, Chorwacja

• Michael Wilkie, Australia

 

Portret

• Marina Abdullaeva, Rosja

• Valida Babayeva, Azerbejdżan

• Samantha Bermúdez, Argentyna

• Alecsandra Dragoi, Rumunia

• Alyona Korolyova, Rosja

• Jonathan Liu, Singapur

• Julia Merrick, Australia

• Diko Risanto, Indonezja

• Berta Vicente, Hiszpania